Достапни линкови

Отворено писмо до турската влада


Протестите во Турција
Турски уметници, новинари и писатели, меѓу кои и добитникот на Нобеловата награда Орхан Памук во отворено писмо бараат од владата да престане да го дели народот и да ја поларизира земјата. Во писмото уметниците предупредуваат дека се загрижени од реториката „вие против нас“, која ја интензивира поларизацијата во општеството и бараат да престанат притисоците.
Протестите почнаа на 31 мај во Истанбул поради плановите за реконструкција на паркот Гези, а набрзо прераснаа во антивладини демонстрации ширум Турција.
XS
SM
MD
LG