Достапни линкови

Камерон во ненајавена посета на Авганистан


Британскиот премиер Дејвид Камерон
Британскиот премиер Дејвид Камерон пристигна во Авганистан во ненајавена посета на земјата. Тој најпрвин ја посетил базата во покраината Хелманд, каде се стационирани најголем дел од британските војници околу 7900. Камерон се сретнал и со градоначалникот на покраината пред да отпатува за Кабул каде се очекува да разговара со новинарите пред средбата со претседателот Хамид Карзаи.
Неговата посета доаѓа по извештајот на британското министерство за одбрана дека десетици авганистански војници биле предадени од британските трупи во Хелманд на авганистанските власти.
XS
SM
MD
LG