Достапни линкови

ОН со критика за комисијата за човековите права во Авганистан


Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај
Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај предупреди дека назначувањето на нови членови на авганистанската Независна комисија за човекови права ја компромитира ефективноста и независноста на организацијата. Според соопштението, комисијата треба да биде посветена на човековите права и при транзицијата на Авганистан таа треба да ја зајакне својата улога и да се осигура интегритетот на нејзините членови. Соопштението доаѓа по назначувањето на 16 нови членови во комисијата од страна на претседателот Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG