Достапни линкови

Кери на трета рунда разговори со Израел и Палестина


Американскиот државен секретар Џон Кери со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска повторно треба да се сретне со израелските и палестинските власти со цел да ги убеди двете страни да продолжат со мировните преговори. Вчера Кери оствари средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Јордан, а потоа отпатува за Ерусалим каде разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Според извештаите, Кери се очекува и денеска да се сретне со Абас пред да почне нова сесија на разговори со Израел.
XS
SM
MD
LG