Достапни линкови

Нови немири во северозападот на Кина


Кинеските државни медиуми јавуваат за нови насилства во северозападниот дел на земјата Џингјанг. Се известува за насилен напад во градот Хотан но нема дополнителни детали за инцидентот. Кон почетокот на неделава 35 лица загинаа во судири со полицијата во неколку инциденти во регионот. Станува збор за регион со 10 милиони жители, мнозинство од муслиманска вероисповед кои се жалат на рестрикции од централната власт за нивното културно изразување.
XS
SM
MD
LG