Достапни линкови

Комисијата лустрирала покоен писател


Комисијата за лустрација денеска расправала за еден од најпознатите македонски писатели и член на МАНУ, јавуваат македонските медиуми. Опозициските членови на Комисијата коментираат дека со отворање на досиеа на покојни писатели се става под знак прашалник улогата на самото тело. Портпаролот на комисијата изјавил дека не е битно дали лустрираните се починати или не. Медиумите известуваат дека лустраторите прогласиле за кодоши уште 14 лица – сите наредбодаватели.
XS
SM
MD
LG