Достапни линкови

Мендела е во критична состојба - во ЈАР пристигнува Обама


Светската икона на борбата против апархејдот, нобеловецот Нелсон Мендела е се уште е во критична но стабилна состојба. Во Јужна Африка се очекува да пристигне Претседателот на САД Барак Обама кој, според Белата Куќа, ке разговара со семејството а можеби и ќе го посети Мендела во болницата во Преторија. Голема група на луѓе и натаму се собираат пред болницата носејќи пораки за поддршка на Мандела. Нелсон Мендела беше првиот црн претседател на Јужна Африка по окончувањето на Апартхејдот во 1994-та година.
XS
SM
MD
LG