Достапни линкови

Попладнево расправа за извештајот за Македонија


Македонската парламентарна делегација при Парламентарното Собраните на Советот на Европа попладнево ќе учествува во расправата што ќе се води за извештајот од постмониторинг дијалогот на ПССЕ со нашата земја, изработен од британскиот парламентарец Роберт Валтер. Сите членови на делегацијата, Александар Николоски, Игор Ивановски, Ермира Мехмети - Деваја и Александар Спасеновски, очекуваат извештајот и препораката да бидат усвоени. За извештајот е поднесен еден амандман, а се очекува најверојато уште еден што ќе биде претставен усно за време на дебатата. „Имаме навистина еден позитивен извештај, кој што реално ги отсликува состојбите во Република Македонија и тој дава комплетна слика за неа“ изјави за МИА шефот на македонската делегација, Александар Николоски. Извештајот, според него, се однесува и на нашите соседи.
XS
SM
MD
LG