Достапни линкови

Таџикистанскиот лидер апелира за државничко однесување


Претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон апелираше до политичките партии и медиумите да не заборават на својата одговорност за социјална стабилност. Говорејки за актуелната состојба во земјата шефот на државата рече дека секој Таџикистанец треба да го почитува националното единство и независноста со тоа што ќе се оддалечува од политички интриги. Рахмон, кој владее со земјата 22 години, е критикуван за третманот на активистите за човекови права и новинарите.
XS
SM
MD
LG