Достапни линкови

Нелсон Мандела е во критична состојба


Бившиот јужно африкански претседател и добитник на нобеловата награда за мир Нелсон Мандела и натаму е во критична состојба во болница.
Канцеларијата на јужно африканскиот претседател Јакоб Зума соопшти дека претседателот го откажа планираното патување поради сериозната ситуација на 94 годишниот активист против Апартхејдот.
Мандела беше осуден на 27 години затвор од претходниот расистички режим, а стана претседател на Африка во 1994.
XS
SM
MD
LG