Достапни линкови

Австралија- Кевин Род од денеска официјално премиер


Кевин Род официјaлано од денеска повторно стана премиер на Австралија, заменувајќи ја на таа функција Џулија Џиралд. Џиралд речиси три години беше премиерка бидејќи на ист начин ја презеде функцијаат од Род , на гласањето во рамки на партијата кога беше избрана на чело на лабуристите,односно претседател на владата. Кевин Род по втор пат ќе ја извршува должноста премиер. Во владеачката партија за Род гласале 57 пратеника а за Џилард 45.
XS
SM
MD
LG