Достапни линкови

Тенис -Федерер елиминиран,изненадувања и за Шарапова


Седумкратниот шампион Роџер Федерер е елиминиран уште во вториот круг на Вимблдон.
Федерер изгуби од 116. играч на светот украинецот Сергеј Страховски кој славеше со 3 -1.
Ова е едно од најголемите изненадувања во историјата на гренд слем тенисот,а Федерер по 10 години толку рано излегува од игра на некој гренд слем турнир.
Во женската конкуренција исто така имаше изненадувања.
Марија Шарапова е емиминирана во вториот круг од 131. играч во светот Мишел Ларсел де Брито.
Вимблдон почна со уште едно големо изненадување кога Стив Дарсис во три сета го исврли Рафаел Надал.
XS
SM
MD
LG