Достапни линкови

Претседателски избори во Монголија


Гласачите во Монголија излегоа на гласање на претседателските избори во земјата. Главната дебата во предизборната кампања се одвивае околу растечките разлики меѓу богатите и сиромашните како и околу рударската индустрија. Тројцата главни кандидати се актуелниот шеф на државата, борач шампион и првата жена кандидат во земјата. Излезноста до пладне се проценува на 43 проценти.
XS
SM
MD
LG