Достапни линкови

Венизелос нов министер за надворешни работи на Грција


Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос
Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос е нов министер за надворешни работи на Грција. Венизелос во новата Владата ќе биде и заменик премиер, додека досегашниот шеф на дипломатијата Димитрис Аврамопулос е назначен за министер за одбрана.
Пред последниот самит на НАТО во Чикаго во минатата година, Венизелос беше еден од политичарите кои инсистираа Грција да стави вето на приемот на Македонија во Алијансата доколку тоа прашање биде на агенда на самитот.
XS
SM
MD
LG