Достапни линкови

Берлускони ќе се бори за политички опстанок


Italy -- Former Prime Minister Silvio Berlusconi delivers a speech during a rally organised by the People of Freedom party (PDL) against 'politicised magistrates' in Brescia, 11May2013
Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони изјави дека ќе се бори за неговиот опстанок на политичката сцена, откако судот го прогласи за виновен за злоупотреба на службената должност во случајот со малолетна проституција. Согласно пресудата на судот во Милан, на Берлускони му се забранува вршење државни функции, но одлуката е предмет на жалба. Берлускони е осуден на седум години затворска казна.
XS
SM
MD
LG