Достапни линкови

Социјалистите водaт на изборите во Албанија


Првичните резултати од вчерашните парламентарни избори во Албанија покажуваат дека опозициската лева коалиција „Алијанса за европска Албанија“ предводена од социјалистите на Еди Рама е во водство пред „Алијанса за работа, благосостојба и интеграција“ на демократите на актуелниот албански премиер Сали Бериша. Како што јави дописникот на МИА, коалцијата на Рама до сега има освоено 47 пратенички места, од кои социјалистите 43, а остантите четири се на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) на Илир Мета. Коалицијата предводена од демократите освоила 32 пратенички места, од кои 30 се на демократите и две на партијата на Чамите, чиј лидер е Шпетим Идризи.
XS
SM
MD
LG