Достапни линкови

Мендела во критична состојба


Претседателот на Јужна Африка Џејкобс Зума изјави денеска дека екс претседателот Нелсон Мендела и натаму е во критична здравсвена состојба. На прес конференција во Јоханезбург, Зума изјави дека не може да соопшти повеќе детали. Зума вчера го посети Мендела во болницата во Преторија 94-годишниот Мендела. Медиумите јавуваат дека во болницата биле и членови на семејството на Мендела, меѓу кои и бившата сопруга Вини. Нелсон Мендела беше првиот црн претседател на Јужна Африка по окончувањето на Апартхејдот во 1994-та година.
XS
SM
MD
LG