Достапни линкови

Израелски воздушни напади во Газа


Израел денеска извршил неколку воздушни напади врз Газа, како одговор на ракетните напади од палестинските територии. Според израелската армија, цел на воздушната акција биле два магацинa за оружје во Газа и една локација од каде што биле истрелувани ракети. Нема извештаи за евентуални жртви. Никој не ја превзеде одговорноста за ракетните напади од палестинските територии, но според израелски претставници, тоа е дело на милитантната група Хамас.
XS
SM
MD
LG