Достапни линкови

Продолжуваат насилствата во либанскиот град Сидон


Најмалку 12 луѓе загинале во судирите во меѓу армијата и приврзаниците на радикалниот сунитски свештеник Шеик Ахмед ал-Асир во либанскиот пристаништен град Сидон. Насилствата меѓу шиитите и сунитите почнаа минатата недела. Во обид да ги задуши немирите, либанските власти вчера го уапсиле свештеникот, по што неговите приврзаните почнале да ги напаѓаат безбедносните сили и повикаа сите нивни поддржувачи да излезат на улица. Новинската агенција Ројтерс објави дека биле убиени 10 војници и двајца сунитски напаѓачи. Исто така биле ранети 40 војници и 12 сунитски напаѓачи.
XS
SM
MD
LG