Достапни линкови

Судот одлучува дали Берлускони ја злоупотребил должноста


Судот во Милано денеска треба да одлучи дали Силвио Берлускони ја злоупотребил својата моќ за да прикрие дека платил за секс со малолетна девојка. Тој е обвинет дека платил за секс додека беше премиер во 2010 година. Ако биде прогласен за виновен, 76-годишниот Берлускони се соочува со затворска казна до шест години. Берлускони ги негира сите обвиненија дека сторил нешто лошо и вели дека е прогонуван од левичарските обвинители.
XS
SM
MD
LG