Достапни линкови

Парламентарни избори во Албанија


Изборна кампања на Социјалистичка партија (ПС) на Еди Рама.
Oколу 3,3 милиони албански државјани со правo на глас денеска бираат 140 нови пратеници во Парламентот на Албанија, на избори кои се оценуваат како клучни за европската иднина на земјата.
Гласањето се одвива на 4.400 гласачки места, а гласањето го следат над 400 набљудвачи на ОБСЕ.
На изборите учествуваат 66 политички партии, но главната битка се води меѓу владејачка Демократска партија (ПД) на премиерот Сали Бериша и опозициската Социјалистичка партија (ПС) на Еди Рама.
XS
SM
MD
LG