Достапни линкови

Нападнат ЛГБТ центарот, повреден полицаец


Архивска фотографија - Граѓански марш за толеранција низ улиците на Скопје.
Искршени стакла и полесно повреден полицаец е билансот по вчерашниот напад на ЛГБТ - центарот во Старата скопска чаршија. Група маскирани лица го нападнале центарот додека во него се одржувала филмска проекција во рамки на одбележување на Неделата на гордоста.
Претходно преку социланите мрежи беше најавена Контра геј парада, но таа не се одржа бидејќи на закажаното место се собрале само неколку тинејџери. Поради највениот контрапротест и поради претходно искажаните закани и навреди на социјалите мрежи, организаторите на Недлеата на гордоста поднесоа кривична пријава против анонимните организатори на Контра геј парадата.
XS
SM
MD
LG