Достапни линкови

„Пријателите на Сирија“ разговараа за поддршка на бунтовниците


Сиријски бегалци.
Министрите за надворешни работи на земјите од групата „Пријатели на Сирија“, денеска во Доха одржаа разговори за зголемување на нивната помош за бунтовниците кои се борат против режимот во Дамаск. Премиерот на Катар, земјата домаќин на состанокот, Шеик Хамад бин Јасим ал-Тани, рече дека доставувањето на оружје до бунтовниците е единствениот начин за решавање на конфликтот. Претставници од 11 земји, вклучувајќи ги САД, европските и регионалните сили, присуствуваа на состанокот.
XS
SM
MD
LG