Достапни линкови

Нови протести во Бугарија


Неколку стотици демонстранти се собрале денеска пред бугарскиот Национален дом на културата каде се одржува Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), јави БТА.

Демонстрантите извикувале „Оставка“, „Црвено ѓубре“ и „Мафија“.

Протестот е организиран преку социјалните мрежи, од групата „Окупирајте го Националниот дом на културата“. Организаторите протестот го закажаа за 10 часот во сабота, доколку бугарскиот премиер Пламен Орешарски не поднесе оставка до петок вечер.
XS
SM
MD
LG