Достапни линкови

Недела на гордоста и Контра геј парада


Илустрација.
Од денеска до 27 јуни ќе се случува Неделата на гордоста. Зад организацијата стојат Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ и ЛГБТ Јунајтед во соработка со ЛГБТИ центарот за поддршка и ЛезФем. Организаторите велат дека Неделата на гордоста ја организираат како симболично одбележување на Stonewall бунтот и на 27 јуни како интернационален ден на гордоста на лезбејките, геј мажите, бисексуалците и трансродните луѓе.

Неделата на гордоста ќе биде одбележана со дебати, филмски проекции, забави.

На социјалните мрежи вчера, пак, се појави повик за собир наречен „КОНТРА-гејПАРАДА“ од група која вели дека хомосексулаците „никогаш нема да добијат поддршка од православнот македонски народ“
XS
SM
MD
LG