Достапни линкови

Меркел откажа посета на изложба во Русија


Германскиот канцелар Ангела Меркел ја откажа посетата на изложба на уметнички дела во Санкт Петерсбург поради несогласување со руските власти за кражба на германски уметнички дела од страна советски војници за време на Втората светска војна. Меркел денеска нема да оди на изложбата на артефакти од бронзената доба. Одлуката заеднички ја донеле Меркел и рускиот претседател Владимир Путин, изјави портпарол на германската влада.
XS
SM
MD
LG