Достапни линкови

Црквата во Молдова најавува протести


Православната црква во Молдова соопшти дека им забранила на владините службеници да присуствуваат на црковни настани поради нивниот став за правата на хомосексуалците. Црковните власти најавија протести доколку власта не го повлече предлог законот со кој се штитат правата на хомосексуалците, бисексуалците и трансгендер лицата. Црковните власти дополнително бараат ставање крај на, како што ја нарекуваат, неморална пропаганда.
XS
SM
MD
LG