Достапни линкови

Палестинскиот премиер поднесе оставка


Рами Хамдала
Палестинскиот премиер Рами Хамдала, по само три недели од стапувањето на функцијата, поднесе оставка. Според соопштението од неговата канцеларија, оставката ја поднел до претседателот Махмуд Абас поради несогласувања околу овластувањата. Хамдала, поранешен универзитетски професор, стана премиер на 6-ти јуни, а претседателот Абас му додели и двајца вице-премиери, еден за политички и еден за економски прашања, поради, како што беше образложено, неговото политичко неискуство.
XS
SM
MD
LG