Достапни линкови

Тропски горештини го зафатија цел Балкан


Неодамнешните поплави на Балканот се заменија со тропски горештини во Хрватска, Србија, Босна и Херцегодина и Македонија, каде температурите достигнаа до 37 степени Целзиусови.
Во Македонија и денеска е објавена тревога за жолта топлотна фаза. Над 100 лица побарале медицинска помош во Белград Хрватските власти објавија низа предупредување поради исклучително високите температури во централниот дел на земјата.
Според метеоролозите тропските температури во регионот ќе се задржат до крајот на неделата.
XS
SM
MD
LG