Достапни линкови

Киргистан ќе го затвори Транзитниот Центар Манас во јули 2014


Парламентот на Киргистан парламент одреди датум за затворање на Транзитниот центар на НАТО во Манас при меѓународниот аеродром во близина на Бишкек.
Со денешното гласање на 11 Јули, 2014 година ќе се стави крај на американско-киргистанскиот договор за користење на овој центар.
Согласно договорот, киргистанските власти за ова официјално треба да го известат Вашингтон 180 дена пред затворањето.
Одлуката мора да биде потпишана од страна на претседателот Алмазбег Атамбаев. Центарот од 2001 година е транзитна база за војниците и воен материјал потрошен материјал, а во него се сместени околу ијлада ќлена на американски воен персонал и како и неколку американските транспортни авиони.
XS
SM
MD
LG