Достапни линкови

Обама вети повеќе информации во врска со тајните следења


Американскиот претседател Барак Обама на денешната заедничка прес конференција со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, изјави дека наскоро ќе бидат објавени повеќе детали во врска со американската тајна програма за следење. Обама истакна и дека за овие програми ќе ги информира германските сојузници и оти американските разузнавачи интензивно соработуваат со германските колеги. Обама додаде дека над 50 закани во делови од светот биле откриени и спречени благодарение на овие програми за тајно следење.
XS
SM
MD
LG