Достапни линкови

Кипарскиот претседател го нападна европскиот спасувачки план


Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис во писмо испратено од шефовите на еврозоната, остро ги нападна условите на европскиот спасувачки план, што во март и беше наметнат на неговата земја, пренесоа француските медиуми. Кипарскиот конзервативен претседател посочува дека намалувањето на банкарските депозити, што е мерка без преседан во еврозоната, била наметната врз најголемите сметки во двете главни банки на островот без внимателна подготовка.
XS
SM
MD
LG