Достапни линкови

Г - 8 повикаа на мировна конференција за Сирија што поскоро


Enniskillen, Northern Ireland, 18Jun2013
Лидерите на Г – 8 повикаа мировни разговори за Сирија што е можно поскоро во Женева.
Во финалното соопштение не е спомната судбината на Претседателот Башар ал Асад што е попуштање кон Русија.

Лидерите сепак повикаа на формирање транзиоциона влада и повикаа двете страни во Сирија да ги уништат организациите поврзани со Ал Каеда.

Британскиот премиер Дејвид Камерун изјави дека се надминати големи разлики околу иднината на Сирија.
Лидерите ветија и речиси 1,5 милијарди долари помош за бегалците.
XS
SM
MD
LG