Достапни линкови

Русија ќе им забрани на странските истополови двојки да усвојуваат руски сираци


Москва
Руската Дума го одобри нацрт-законот во второто читање со кој ќе се забрани усвојување на деца од страна на истополни парови од странство. Третата и последно читање на закнонот е закажана за в петок.
Минатиот месец, рускиот комесар за правата на децата предложи укинување на усвоениот договор меѓу Москва и Париз, откако Франција ги легализирапе истополовите бракови.
Претседателот Владимир Путин изјави пред две недели дека тој ќе потпише закон за забрана за усвојување руски деца од страна на странски двојки од ист пол, ако биде одобрен од парламентот.
XS
SM
MD
LG