Достапни линкови

Масовни протести во Бразил


Стотици илјади Бразилци протестираат против зголемувањето на трошоците за јавен превоз и градењето скапи стадиони за Светското фунбалско првенство на кое Бразил е домаќин следната година.
Најмасовен беше протестот во Сао Паоло каде што околу 65 илјади луѓе излегоа на улиците.
Демонстрациите беа мирни проследени со помали насилни инциденти.
Во Рио де Женеиро помала група демонстранти запалиле еден автомобил и со камења фрлале по полицијата.
XS
SM
MD
LG