Достапни линкови

Кремљ - Путин не го украде прстенот од Супер Боул


Кремљ го отфрли тврдењето на сопственикот на американски фудбалски тим Њу Енгланд Патриотс, Роберт Крафт за тоа како претседателот Владимир Путин го добил дијамантскиот прстен од Супер Боул пред осум години. "Њујорк пост" го цитираше Крафт, кој рекол дека тој во 2005 година само сакал да му го покаже на Путин прстенот вреден 25.000 долари прстен.
Но, според Крафт, рускиот претседател го ставил прстенот во џебот, а три лица од КГБ го заобиколиле и тој си заминал.
Портпаролот на Путин Дмитриј Песков пак, изјави дека Крафт јасно ставил до знаење дека прстенот е подарок. Околу 70 прстени му се даваат секоја година на тимот кој го освојува американското фудбалско првенство.
XS
SM
MD
LG