Достапни линкови

САД ќе остава оружје во Јордан


Соединетите американски држави соопштија дека ќе остават ракети и борбени авиони во Јордан по завршувањето на заедника воена вежба во земјата. Пентагон соопшти дека американскиот секретар за одбрана Чак Хегел го одобрил барањето на властите во Јордан да ги задржат ракетите и авионите марка Ф -16 по комплетирањето на вежбата идната недела. Потегот следи по изјавата на американскиот претседател Барак Обама дека САД ќе ги снабдува со оружје бунтовниците во Сирија, земја која се граничи со Јордан.
XS
SM
MD
LG