Достапни линкови

СБ на ОН за ситуацијата на Косово


Косовскиот премиер Хашим Тачи на денешната седница на Советот за безбедност на ОН, побара нови резолуции за Косово и завршување на мандатот на УНМИК. Тој изјави дека косовските институции се решени да ја спроведат бриселската спогодба со Белград за нормализирање на однсоите. На седницата на Советот српскиот прмиер Ивица Дачиќ изјави дека Србија сака конечно да расчисти со минатото.
XS
SM
MD
LG