Достапни линкови

Локалните избори на цело Косово во октомври


Претседателката на Косово Атифете Јахјага денеска изјави дека локалните избори на Косово ќе се одржат во октомври истовремено на целата територија. Во соопштението од кабинетот на Јахјага се наведува дека косовската претседателка во текот на средбата со специјалниот претставник на Европската унија на Косово Самуел Жбогар изјавила дека истовременото одржување на изборите на цела територија на Косово е најдобра порака за сите граѓани.
Јахјага истакна дека е потребна помош и поддршка од ОБСЕ за одржување на изборите и во четирите општини во северниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG