Достапни линкови

Москва не му верува на Вашингтон за хемиското оружје во Сирија


Јури Јушаков, главен советник за надворешни работи на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека американските информации што и се дадени на Русија во врска со употребата на хемсико оружје од страна на сиријските владини сили, не се убедливи. Тој оцени и дека американската одлука да ја прошири воената подршка за сиријските бунтовници, ќе ги поткопа заедничките напори за одржување мировна конференција за Сирија. Британскиот секретар за одбрана Вилијам Хејг изјави денеска дека Лондон се согласува со американските ставови за Сирија, а генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го поздрави, како што рече, јасниот американски став.
XS
SM
MD
LG