Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска во Њујорк ќе го разгледа редовниот тримесечен извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. Во извештајот се поздравува спогодбата меѓу Белград и Приштина за нормализација на односите, постигната на 19 април во Брисел.
Бан ки Мун оцени дека тоа е историски успех со кој шансите за надминување на наследството од конфликтот и за помирување и стабилност се поголеми од кога и да е досега.
XS
SM
MD
LG