Достапни линкови

САД-сириската влада употребила хемиско оружје


Американскиот претседател Барак Обама
Белата куќа соопшти дека американските истражители утврдиле дека сириската влада употребила хемиско оружје неколку пати и дека поради тоа САД ќе започнат со обезбедување на воена помош за сириската опозиција. Претседателот Барак Обама претходно изјави дека употребата на хемискиото оружје е „црвената линија“ која ќе придонесе САД повеќе да се инволвираат во сирискиот конфликт.
XS
SM
MD
LG