Достапни линкови

Генерален штрајк во Грција


Грчките работници почнаа генерален штрајк во знак на протест против ненадејното затворање на државната радио телевизија ЕРТ. Новинските агенции јавуваат дека бил стопиран целиот јавен превоз, а не работат ни државните служби. ЕРТ беше затворена со одлука на владата при што беа отпуштени над 2600 вработени. Владата вети дека ќе формира нова и помала државна радио телевизија.
XS
SM
MD
LG