Достапни линкови

Грција: Генерален штрајк против затворањето на државната телевизија


Грчките работници најавија еднодневен национален штрајк во знак на протест против ненадејното затворање на државната радио и телевизија. Грчкотот радиодифузно претпријатие ЕРТ престана да емитува програма во вторникот оставајќи 2600 вработени без нивните работни места. Владата го нарече претпријатието легло ја корупцијата и вети дека на негово место ќе формира реформирано помало претпријатие.
XS
SM
MD
LG