Достапни линкови

Иванов на Самит на Централна Европа во Братислава


Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска и утре во Братислава, ќе учествува на 18 тиот Самит на шефови на држави и влади од Централна Европа, чиј домаќин е претседателот на Словачката Република Иван Гашпарович.
Мотото на самитот е „Стратегија за раст за посткризно закрепнување“.
Првиот самит на шефови на држави и влади на Централна Еропа се одржа во Чешка во 1994 година. Македонија беше домаќин во 2008 година на 15. самит
XS
SM
MD
LG