Достапни линкови

Русија: затвор за оние што ги навредуваат верските чувства


Протест пред Думата во Москва, 11.06.2013.
Руската Дума го усвои законот со кој се воведуваат затворски казни над три години за оние што ги навредуваат чувствата на верниците. Овој закон беше предложен по антивладиниот настап на групата Пуси Рајот во најголемата московска црква во минатата година. Две членки на ова група се осудени на двегодишен затвор за хулиганство што пак, предизвика критики од многу светски музички ѕвезди. Руската Дума денеска го усвои и законот со кој се забранува хомосексуална пропаганда.
XS
SM
MD
LG