Достапни линкови

Повлекување на австриските мировници од Голан


Австрија денеска го започна повлекувањето на нејзините војници од составот на мировната мисија на Обединетите нации на Голанската Висорамнина, односно демилитаризираната зона меѓу Израел и Сирија. Во мисијата од илјада мировници, 380 се австриски војници, а Виена реши да ги повлече откако во минатата недела таму имаше борби мешу сиријските бунтовници и силите на режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG