Достапни линкови

Разговорите Сеул - Пјонгјанг, откажани


Јужна Кореја соопшти дека разговорите на високо ниво со Северна Кореја, кои требаше да почнат утре во Сеул, се откажани. Официјален Сеул не соопшти кои се причините за откажувањето на разговорите и дали ќе биде закажан нов термин. Двете ривалски страни се согласија на дијалог по неколку месечните тензии, иницирани од третата нуклеарна проба на Северна Кореја во февруари.
XS
SM
MD
LG