Достапни линкови

Жена во Кувајт осудена на 11 години затвор за порака на Твитер


Кувајтскиот суд ја осуди Худа ал Ајми на 11 години затвор за порака на Твитер која била навредлива за владетелот на земјата и поттикнувала на негово соборување од власт. Судот ја обвини Ал Ајми за навреда на емирот шеик Сабах ал Ахмад, повикувајќи на соборување на неговиот режим и кршејќи ги законите за јавно дискутирање.
Ал Ајми ги негира обвинувањата и тврди дека нејзиниот Твитер профил бил хакиран.
XS
SM
MD
LG