Достапни линкови

Шефот на дипломатијата Попоски во Њујорк


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20 годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите нации, настан што се организира заедно со уште четири држави кои истата година беа примени во светската организација - Андора, Монако, Словачка и Чешката Република.
Во рамки на престојот во Њујорк, предвидено е министерот Попоски да оствари средба и со генералниот секретар на ОН Бан Ки мун. Како промоција на кандидатурата на Македонија за членство на Советот на човекови права за периодот 2014-2016 година, тој ќе има средба и со амбасадорите на земјите од источно-европската група на ОН.
XS
SM
MD
LG